Formy podawania ogórków

ogórki w słoiku
Lato to okres kiedy bardzo wiele owoców i warzyw dojrzewa. Właśnie w tym czasie wytwarza się bardzo wiele przetworów, które umieszcza się w słoikach. Wykonuje się to, aby w zimowe dni cieszyć się ze smaku owoców i warzyw, które nie są w tym okresie dostępne. Jednym z najbardziej popularnych produktów, które umieszcza się w słoikach są ogórki. To właśnie późne lato jest okresem kiedy zbiera się te warzywa. Sezon ogórkowy trwa kilka tygodni, gdyż ogórki nie dojrzewają jednocześnie.

Zbiera się je co kilka dni i wtedy przyrządza z nich różnego rodzaju wyroby. Ogórki można przygotowywać na bardzo wiele sposobów, wedle uznania każdego z domowników. Najpopularniejsze są ogórki kiszone i tzw. konserwowe. Ogórki kiszone robi się poprzez dodanie do słoika w którym znajdują się upchane ogórki wody z dodatkiem czosnku i kopru. Następnie zamyka się w słoiku i hermetyzuje poprzez zagotowanie zamkniętych słoików. Po zagotowaniu należy odczekać, aż słoiki ostygną i odkłada się je na okres około jednego – dwóch miesięcy. Po tym okresie są już gotowe do podania. Ogórki kiszone świetnie nadają się do sałatek, kanapek jak również jako przegryzka. Kolejnym sposobem na przyrządzanie ogórków są ogórki konserwowe, które wykonuje się poprzez zalanie umieszczonych w słoikach ogórków specjalnym roztworem. Roztwór ten wykonywany jest z mieszaniny wody i octu z dodatkiem ziarenek gorczycy i liścia laurowego. Tak przyrządzane ogórki, tak samo jak w przypadku ogórków kiszonych, szczelnie zamyka się w w słoiku i pozostawia na okres około miesiąca, tak aby ogórki nabrały odpowiedniego smaku. Ogórki konserwowe świetnie nadają się do różnego rodzaju sałatek oraz na kanapki. Na tej stronie więcej przepisów.

ogórki zielone
Autor: Mike Licht
Źródło: http://www.flickr.com

Ogórki konserwowe bardzo często podawane są również jako dodatek do obiadów w restauracjach. W czasie sezonu ogórkowego te warzywo podawane jest również w formie mizerii. Mizeria są to pocięte na cienkie plasterki, kawałki ogórka podane ze śmietana oraz przyprawami do smaku. Tak podawany ogórek świetnie sprawdza się jako sałatka w bardzo gorące letnie dni. Ogórki można podawać na wiele innych sposobów, wedle własnego uznania.