Sezon na przetwory owocowe

słoki z przetworami
Lato jest porą kiedy większość osób w końcu znajduje upragniony czas na wypoczynek. Ale jeśli się uprzeć, podczas wakacji można znaleźć także wiele ciekawych zajęć. Do nich zalicza się chociażby robienie różnego rodzaju przetworów. Najczęściej są to rozmaite konfitury bądź dżemy owocowe.

Wtedy, kiedy nastanie odpowiedni sezon na konkretne owoce, wtedy wykorzystuje się je do przygotowywania zapasów zimowych. Pierwsze zazwyczaj w ogrodzie lub na miejskim ryneczku, jeśli ktoś rzeczywiście nie ma swojego ogródka – pojawiają się truskawki. Jeżeli wiosna jest stosunkowo ciepła, to można liczyć na to, że truskawki pojawią się jeszcze w maju.

Jeśli sezon ze względu na niezbyt przychylną pogodę nieco się opóźnia, wtedy dżemy truskawkowe gospodynie będą robiły na początku czerwca. Zaraz po truskawkach przychodzi czas na czereśnie. Do wyboru mamy dwie odmiany: jasne oraz ciemne. Te jasne najczęściej idealnie pasują do kompotów. Są bardzo słodkie i jędrne. Natomiast ciemne, warto wydrylowane zamrozić. Idealnie takie będą nadawać się do różnych ciast i deserów. Jeszcze chwilę można poczekać po czereśniach, a do kuchennych przetworów dojrzeją porzeczki. Szczególnie ulubioną odmianą jest czarna porzeczka. Idealnie nadaje się do soków oraz dżemów. Kolejnym owocem, na który warto zwrócić uwagę jest w rzeczy samej wiśnia. Tutaj chyba nie trzeba mówić za dużo, ponieważ jest to owoc dający naprawdę bardzo wiele ciekawych możliwości. Zaczynając od samych konfitur, a kończąc na kompocie, mrożonych owocach idealnie pasujących do pierogów oraz ciast, jak i również soków.

czereśnie
Autor: Rob Bertholf
Źródło: http://www.flickr.com

A jeśli jest już mowa o sokach, to do tego wspaniałym owocem jest malina. Zaczyna się pod koniec lipca i najczęściej jej zbiory trwają do późnej jesieni, często zwykle aż do późnej jesieni, a nawet do pierwszych przymrozków. To jest naprawdę doskonała forma na zebranie witamin do małych słoiczków, które z powodzeniem będzie można otwierać sobie zimą. I na pewno będą one smakowały o niebo lepiej niż kupne przetwory ze sklepu.